JAN KOLLER

S 55 góly je historicky nejlepším střelcem české i československé fotbalové reprezentace. 

Individuální ocenění

  • 1999: Fotbalista roku v ČR
  • 2000: Zlatá kopačka Belgie (nejlepší fotbalista belgické ligy)

Reprezentační kariéra

U21

Jan Koller odehrál za výběr České republiky do 21 let tři utkání (bilance 1 výhra a 2 prohry), v nichž vstřelil jeden gól.

Prosadil se střelecky hned ve svém prvním zápase, 5. září 1995 vstřelil na stadionu SK Dynama v Českých Budějovicích úvodní gól zápasu kvalifikace o Euro "21" 1996 proti Norsku, národní tým vedení neudržel a podlehl soupeři 1:2.

Další kvalifikační zápas odehrála česká "jedenadvacítka" s Kollerem v sestavě rovněž doma (14. listopadu 1995), porazila Lucembursko 4:0. Posledním vystoupením Jana Kollera v dresu "lvíčat" bylo přátelské utkání 23. ledna 1996 v Portugalsku, které soupeř z Pyrenejského poloostrova vyhrál 1:0.

A-mužstvo

Jan Koller byl dlouhou dobu výrazným útočným hrotem českého reprezentačního A-mužstva. Vzhledem k jeho schopnostem a také výšce byla často stanovena taktika národního týmu posílat na něj dlouhé míče, které si Jan Koller dokázal zpracovat tak, aby zakončil, případně je zpracoval pro druhého útočníka (např. Milana Baroše).

S reprezentací postoupil na Euro 2004, svými góly pomohl např. i k postupu na Mistrovství světa 2006. Drží rovněž současný rekord v počtu vstřelených branek za české reprezentační A-mužstvo. Konec své reprezentační kariéry naplánoval na rok 2008 po účasti na EURU 2008, kde dal v zápase proti Turecku (kde český tým ztratil před koncem utkání vedení 2:0 a nakonec prohrál 2:3 a byl vyřazen již v základní skupinové fázi) svůj poslední gól s pořadovým číslem 55. Po tomto šampionátu svou reprezentační kariéru ukončil, v dubnu 2009 však přiznal, že by o návratu do reprezentace uvažoval. K návratu došlo 5. září 2009 v utkání kvalifikace MS proti Slovensku (remíza na Tehelném poli v Bratislavě 2:2), po něm ale ohlásil definitivní konec reprezentační kariéry. Celkem odehrál v národním dresu A-mužstva České republiky 91 zápasů s bilancí 58 výher, 15 remíz a 18 proher. 55 vstřelených gólů v 91 utkáních činí průměr 0,6 gólu na zápas.

První zápas v seniorské reprezentaci odehrál 9. února 1999 v Bruselu s Belgií, ČR vyhrála 0:1. V tomto přátelském utkání také zaznamenal svou první branku v národním dresu A-mužstva, když v 73. minutě vstřelil jediný gól zápasu.

Střelecky nejvydařenější zápas v reprezentaci odehrál Jan Koller 8. června 2005, kdy na teplickém stadionu v kvalifikačním utkání na MS 2006 vsítil 4 góly Makedonii v rozmezí 41. a 52. minuty (utkání skončilo jasným vítězstvím českého týmu 6:1). V 73. minutě mohl přidat i pátý zásah, ale k nařízenému pokutovému kopu se postavil Tomáš Rosický a zvýšil na průběžných 5:1. Navíc zaznamenal dalších 10 zápasů, v nichž vstřelil 2 branky.

Klubová kariéra

AC Sparta Praha

V roce 1994 si ho vytáhla AC Sparta Praha, kde začal svou profesionální kariéru. Nastupoval na hrotu útoku často s dalším vysokým hráčem Vratislavem Lokvencem, s nímž se potkával i v české reprezentaci.

Sparta dostatečně neodhalila jeho potenciál, na Letné strávil 2 roky a přestoupil do týmu belgické ligy KSC Lokeren.

KSC Lokeren

V Belgii nastal obrat a Janu Kollerovi se začalo dařit. Prožil zde jedno z nejlepších období své fotbalové kariéry, během tří sezón v 97 zápasech nastřílel celkem 43 gólů a stal se nejlepším střelcem belgické nejvyšší soutěže za sezónu 1998/1999 (vstřelil 24 branek). V týmu Lokerenu se potkal mj. s dalšími českými hráči Romanem Vonáškem, Janem Musilem a Václavem Budkou. Jeho gólová potence neunikla pozornosti špičkového belgického klubu RSC Anderlecht, který si českého hráče přivedl v roce 1999 do svých řad.

RSC Anderlecht

V Anderlechtu strávil Koller 2 sezóny, v obou slavil s klubem ligový titul (sezóny 1999/00 a 2000/01). Mimo ligové tituly vyhrál dvakrát i belgický Superpohár. V roce 2000 obdržel ocenění "Zlatá kopačka", které se v Belgii uděluje nejlepšímu hráči ligové sezóny. V Anderlechtu vytvořil útočnou dvojici s kanadským fotbalistou Tomaszem Radzinskim. Fotbalová hvězda Jana Kollera strmě stoupala a po pěti letech strávených v Belgii přišlo angažmá v prestižní německé Bundeslize, koupila jej Borussia Dortmund. 

Borussia Dortmund

V německém týmu se sešel s dalším českým reprezentantem Tomášem Rosickým. Hned v první sezóně 2001/02 získali čeští hráči s klubem bundesligový titul. O rok později se s Borussií probojovali až do finále Poháru UEFA, v němž však podlehli nizozemskému Feyenoordu 3:2 (Koller skóroval v 58. minutě).

Co si zapamatoval ze svého brankářského umění musel Jan Koller ukázat v zápase Bundesligy proti Bayernu Mnichov v sezóně 2002/03. Během vypjatého zápasu byl ve druhém poločase vyloučen brankář Borussie Dortmund Jens Lehmann a utkání musel dochytat hráč z pole. Do brány šel Jan Koller (za stavu 2:1 pro Bayern). Ten přes šance mnichovských hráčů po zbytek zápasu míč za svá záda nepustil a vysloužil si za to ocenění sportovního magazínu Kicker, jenž jej zařadil do sestavy kola Bundesligy - na pozici brankáře.

Do roku 2006 odehrál Jan Koller za vestfálský klub celkem 137 zápasů a vstřelil 59 branek.

AS Monaco

Z německé Bundesligy se hráč přesunul do francouzské Ligue 1, podepsal smlouvu s klubem AS Monaco. Zde odehrál dvě sezóny s bilancí 51 zápasů a 12 vstřelených branek. Hrál s dresem číslo 9.

1. FC Norimberk

Po anabázi v monackém klubu zamířil Jan Koller zpátky do německé Bundesligy, nyní do klubu 1. FC Norimberk. Za klub odehrál v sezóně 2007/08 14 zápasů a dal 2 góly. V týmu byli i další Češi - Tomáš Galásek a Jaromír Blažek, ale legionářům se nepodařilo udržet klub v první lize. Norimberk doplatil na slabou sezónu, skončil na 16. příčce ligové tabulky, což znamenalo sestup do druhé německé Bundesligy a Jan Koller z Norimberku odešel do Samary.

Křídla Sovětů Samara

23. června 2008 přestoupil Koller za 1 milion € do ruského klubu PFK Křídla Sovětů Samara, který o něj měl velký zájem. Předem avizoval, že zde nezůstane dlouho, neboť se vrátí za rodinou. Mimo ruský klub měl o Jana Kollera zájem i anglický Birmingham City a pražská Sparta. Samara nabídla nejlepší podmínky, v klubu se navíc opět sešel s dalším českým reprezentantem Jiřím Jarošíkem.

27. září 2008 se dvakrát prosadil hlavou ve vypjatém utkání 23. kola ruské ligy proti Dynamu Moskva (domácí Samara dohrávala v 9 hráčích, Dynamo v deseti) a otočil stav utkání z 1:2 na 3:2. Samara přišla o body v závěru utkání, kdy Australan Wilkshire proměnil nařízený pokutový kop a srovnal na konečných 3:3.

Za Samaru odehrál 46 utkání, vstřelil 16 branek a po roce a půl se vrátil domů. S rodinou se přestěhoval do oblíbeného Monaka.

AS Cannes

Na začátku roku 2010 se upsal třetiligovému francouzskému klubu AS Cannes do června 2011, ačkoli o něj byl zájem v Německu a Číně. Stál o něj mj. německý bundesligový klub Hamburk. Český hráč však z rodinných důvodů upřednostnil návrat do Monaka a měl zájem o angažmá v blízkých francouzských klubech OGC Nice nebo AS Cannes. V třetiligovém francouzském klubu dostal dres s číslem 23.

Mj. kvůli zdravotním problémům ukončil profesionální hráčskou kariéru v srpnu 2011. Fotbal však hrát nepřestal, pomáhá týmu Smetanovy Lhoty v okresním přeboru.

Plážová kopaná

Po ukončení profesionální fotbalové kariéry rovněž avizoval, že má zájem reprezentovat Českou republiku v plážové kopané. Ve dnech 15. - 17. června 2012 se zúčastnil turnaje v plážovém fotbale Beach Soccer International, jenž proběhl ve francouzském městě Saint-Tropez.

V únoru 2013 se zúčastnil turnaje v plážové kopané v Praze, kde pomohl Bohemians 1905 osmi góly ve čtyřech zápasech k celkovému třetímu místu. Stal se druhým nejlepším střelcem turnaje za desetigólovým Tomášem Peteříkem a byl vyhlášen za nejlepšího hráče celého turnaje. Při své premiéře v národním týmu ČR v plážové kopané 21. července 2013 přispěl jedním gólem k vítězství 5:2 nad Slovenskem v přípravném zápase konaném v Písku. Skóroval tradičně hlavou.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky